Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów O. Onufrego Kopczyńskiego w Warszawie
Gwintowa 3, 00-704 Warszawa, tel./fax: 22 841-28-76
www.warszawa.pijarzy.pl; email: szkolywarszawa@pijarzy.pl
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19,
OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE ŚWIETLICY SZKOLNEJ
w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów im. O. Onufrego Kopczyńskiego
(według wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września)
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice/opiekunowie prawni zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
- Do świetlicy może uczęszczać wyłącznie uczeń w pełni zdrowy i bez objawów chorobowych sugerujących chorobę, w tym chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji, uczeń nie może korzystać ze świetlicy.
- Godziny pracy świetlicy pozostają bez zmian, z tym, że jeśli rodzice/opiekunowie mają możliwość odebrania dziecka wcześniej, jest to bardzo wskazane.
- Uczniowie niezapisani do świetlicy szkolnej nie mogą przebywać na terenie szkoły.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą danych grup dzieci.
- Nauczyciele świetlicy mogą nosić maseczki w salach świetlicowych i na podwórku, wedle potrzeb.
- Uczniowie nie muszą nosić maseczek w salach świetlicowych i na podwórku.
- Świetlica łączy dwie klasy (w przypadku klas 0 czasami trzy klasy) na jednym poziomie.
- Grupa klas 0a,b łączy się z grupą 0c od godziny 16.00.
- W jednej grupie świetlicowej nie może pozostawać więcej niż 25 osób.
- Grupy klas 0-3cd pozostają w swoich salach do godziny 16.30/16.45. Po tej godzinie nauczyciel odprowadza je do świetlicy głównej i od godziny 17.00 pozostają tam z nauczycielem dyżurującym, zachowując odpowiednie odstępy między sobą.
- Poszczególne grupy i wychowawców świetlicy, w razie potrzeby, mogą wspierać różni nauczyciele wspomagający, pracujący w szkole.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej w kilku salach:
– kl. 0a, b – w swoich salach klasowych, przy recepcji
– kl. 0c – w swojej sali klasowej, przy świetlicy głównej
– kl. 1a, b – na parterze, w dawnej sali chemicznej
– kl. 1c, d – na parterze, w dawnej sali plastycznej
– kl. 2a, b – na I piętrze, w sali pawilonu
– kl. 2c, d – na I piętrze, w sali pawilonu
– kl. 3a, b – w głównej sali świetlicy i pokoiku zabaw
– kl. 3c, d – na parterze, w sali pawilonu
– kl. 4-6 – w budynku nowej szkoły, w osobnych salach świetlicowych, na I i II piętrze.
- Sale świetlicowe należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym
w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. - Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Uczniowie podczas zajęć świetlicowych korzystają głównie ze swoich przyborów szkolnych. Jeśli jest potrzeba wykorzystać zasoby świetlicy, wszystkie przybory zostają wcześniej zdezynfekowane.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów/zabawek.
- Każda grupa posiada swój sprzęt sportowy i swoje przybory/zabawki/gry.
- Sprzęt sportowy, wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Używanie w świetlicy sprzętu elektronicznego jest całkowicie zabronione.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Zaleca się jak najczęstsze korzystanie przez uczniów z pobytu na świeżym powietrzu (podwórka, boiska szkolnego, terenu przyszkolnego).
- Świetlica korzysta też z sali gimnastycznej, gdy jest taka możliwość.
- Nauczyciel organizuje wyjścia dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb i w porozumieniu
z innymi wychowawcami grup, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi. - Na boisku szkolnym/w sali gimnastycznej mogą przebywać grupy na tym samym poziomie przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Nauczyciele świetlicy powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w świetlicy do niezbędnego minimum. Jeśli zachodzi taka potrzeba, by rodzic/opiekun wszedł na teren szkoły zachowuje wówczas wszelkie środki ostrożności (m.in. zakłada maseczkę, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekuje ręce, jest osobą w pełni zdrową).
- Z powodu obostrzeń, czas odbioru dziecka może być wydłużony. Rodzice/opiekunowie powinni cierpliwie oczekiwać na dziecko w wyznaczonym miejscu, przy wejściu, w „Strefie Rodzica”.
- Rodzice/opiekunowie klas 1-6 kontaktują się z nauczycielem świetlicy, aby odebrać ucznia, za pomocą wideofonu, przy wejściu do budynku szkoły (wyjątek dotyczy klas 0).
- Rodzice/opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między nauczycielami/innymi pracownikami szkoły/innymi rodzicami, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel świetlicy izoluje je w odrębnym pomieszczeniu Izolatorium (w czytelni), służącym do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe i niezwłocznie powiadamia dyrekcję i rodziców/opiekunów. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Wszystkie powyższe i poniższe procedury mogą być na bieżąco modyfikowane.
Inne PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej
- Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/opiekunów prawnych – Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy, składanego corocznie do wychowawcy grupy/kierownika świetlicy.
- Zgłoszenia do świetlicy na kolejny rok szkolny dokonują rodzice/opiekunowie prawni w terminie wyznaczonym przez kierownika świetlicy. Rodzice/opiekunowie prawni mogą zgłosić dziecko do świetlicy w innych terminach,
w uzasadnionych przypadkach. - Karty zgłoszenia są pobierane u wychowawców/ nauczycieli świetlicy lub głównie drogą elektroniczną.
- Rezygnację ze świetlicy, rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest pisemnie zgłosić wychowawcy grupy lub kierownikowi świetlicy.
- Dzieci, oczekujące na zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań nie mogą pozostawać na terenie szkoły bez opieki nauczyciela i muszą również posiadać złożone karty zgłoszenia do świetlicy.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej przez rodziców/opiekunów prawnych
1.Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej, jeśli nie przebywały na lekcjach, przyprowadzane są przez rodziców/opiekunów i samodzielnie kierują się do świetlicy z szatni.
- Dziecko, przychodząc do świetlicy, zgłasza przyjście swojemu wychowawcy świetlicy.
- Gdy dziecko jest odbierane ze świetlicy, zgłasza wyjście u swojego wychowawcy lub kierownika świetlicy.
- Dziecko powinno być odbierane przez osobę wskazaną przez rodziców/opiekunów prawnych w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy.
- W przypadku odbierania dziecka przez osobę niewskazaną w karcie, dziecko powinno posiadać przy sobie pisemne upoważnienie (napisane na oddzielnej kartce papieru), zawierające informacje:
– imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru; datę: określenie, czy upoważnienie dotyczy jednego dnia lub konkretnego dłuższego czasu; czytelny podpis rodzica.
- Dziecko odebrane już raz ze świetlicy szkolnej przez rodziców/opiekunów prawnych/osoby upoważnione, nie może być przyjęte powtórnie.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych, wychowawca świetlicy może po uprzednim kontakcie telefonicznym
z rodzicem wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Rodzic zobowiązany jest wysłać, za pomocą dziennika elektronicznego, upoważnienie lub osoba odbierająca zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. - Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek potwierdzić za pomocą pisemnego oświadczenia samodzielny powrót dziecka do domu. Rodzic/opiekun prawny deklaruje wówczas, że ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
- Dzieci, uczęszczające do świetlicy szkolnej mogą być odbierane przez osoby niepełnoletnie w sytuacji, gdy:
– dziecko przebywające w świetlicy ukończyło 7 r. ż., a osoba, która je odbiera ma ukończone 10 lat i rodzice wyrazili swoją wolę w tej kwestii na piśmie, oświadczając, że ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczny powrót do domu obojga nieletnich dzieci,
– dziecko, przebywające w świetlicy, które nie ukończyło 7 r. ż. może zostać odebrane przez osobę nieletnią, która ukończyła 13 r. ż. – także w wyniku pisemnego oświadczenia rodziców.
– dziecko, które nie ukończyło 7 r. ż nie może wychodzić samodzielnie do domu, nawet na pisemną prośbę rodziców.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. Po godzinie 17.30 wychowawcy świetlicy postępują zgodnie z osobną procedurą.
Procedura postępowania w przypadku pozostawania dziecka w świetlicy szkolnej po godzinie 17.30
- Nauczyciel dyżurujący o godzinie 17.35 kontaktuje się telefonicznie z rodzicami/ opiekunami prawnymi dziecka, wskazanymi w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.
- Następnie ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka ze świetlicy przez rodziców/ opiekunów prawnych.
- Po przybyciu rodzica/osoby upoważnionej do odbioru dziecka, odnotowuje ten fakt w Karcie spóźnień. Trzykrotne spóźnienie skutkuje powiadomieniem o tym dyrekcji.
- Wychowawca, w tej sytuacji, nie może wypuścić dziecka samego ze świetlicy szkolnej np. do recepcji, nawet na telefoniczną prośbę rodziców/opiekunów prawnych.
- W sytuacji, gdy wychowawca świetlicy nie może nawiązać kontaktu z rodzicami/ opiekunami prawnymi dziecka – informuje dyrekcję szkoły i kierownika świetlicy.
- Wychowawca świetlicy jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienia uczniowi dalszej opieki.
- W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/ opiekunów prawnych, dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.
Procedura przyprowadzania dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej po zakończonych lekcjach
- Wychowawca klasy kończący zajęcia zobowiązany jest do odprowadzenia uczniów do świetlicy po zakończonych lekcjach.
- Jeżeli lekcje w danej klasie kończy inny nauczyciel (np. j. angielskiego, religii itd.), jest on również zobowiązany do odprowadzenia uczniów do świetlicy po skończonych zajęciach.
- Do zabrania i odprowadzenia dzieci do świetlicy zobowiązani są także nauczyciele prowadzący różnorodne zajęcia dodatkowe (np. szachy, nauka gry na instrumencie) czy nauczyciele specjaliści (logopeda, terapeuci, psycholog).
- Nauczyciel/wychowawca klasy/osoba prowadząca zajęcia dodatkowe są zobowiązani poinformować wychowawcę świetlicy, ilu uczniów pozostawiają mu pod opieką.
Procedura postępowania z dziećmi, które nie są zapisane do świetlicy , a zostały czasowo, z różnych przyczyn pozostawione bez opieki
- W sytuacjach wyjątkowych, dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej w świetlicy nie przekracza 25 uczniów na jednego wychowawcę.
- W wyjątkowych sytuacjach, kiedy uczeń nie jest zapisany do świetlicy szkolnej, może skorzystać z opieki świetlicy po wcześniejszym kontakcie wychowawcy klasy/nauczyciela z rodzicami oraz przekazaniu wychowawcy świetlicy danych kontaktowych dziecka.
Procedura przy zwalnianiu dziecka z zajęć świetlicowych
1.Procedura dotyczy postępowania w przypadku konieczności zwolnienia ucznia z zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy szkolnej, (kiedy uczeń powinien przebywać w świetlicy szkolnej po lekcjach).
- Jeżeli dziecko zapisane jest na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w szkole i poza nią, rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.
- Wychowawca świetlicy wówczas oddaje dziecko pod opiekę osoby prowadzącej zajęcia dodatkowe.
- Uczniowie, uczestniczący w zajęciach dodatkowych na terenie szkoły i poza nią, odbierani są ze świetlicy szkolnej i odprowadzani po zakończonych zajęciach wyłącznie przez osoby prowadzące te zajęcia.
Procedura postępowania w przypadku próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających
- W przypadku sytuacji, w której, w ocenie wychowawcy grupy, istnieje podejrzenie, że osoba odbierająca dziecko jest w stanie nietrzeźwości lub znajduje się pod wpływem substancji odurzających – wychowawca świetlicy zobowiązany jest zażądać wezwania lub wezwać samemu innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji wychowawca świetlicy zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić kierownika świetlicy, dyrekcję szkoły oraz sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby, uprawnionej do odbioru dziecka, należy wezwać policję.
Procedura postępowania w przypadku występowania agresji słownej i fizycznej u ucznia
- Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do interweniowania za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja zachowań agresywnych.
- Wychowawca izoluje ucznia agresywnego, przeprowadza z nim rozmowę oraz informuje rodziców i kierownika świetlicy o zdarzeniu.
- Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową o uczniu, dopuszczającym się czynów agresywnych.
- W sytuacji, gdy zachowania agresywne danego ucznia powtarzają się, wychowawca świetlicy informuje o tym wychowawcę klasy, dyrekcję i psychologa szkolnego w celu ustalenia dalszego postępowania z takim uczniem.
Procedura postępowania w przypadku niszczenia mienia kolegów i świetlicy szkolnej
- Wychowawca świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców, kierownika świetlicy oraz wychowawcę klasy.
- Wychowawca zobowiązany jest do podjęcia działań wychowawczych wobec ucznia niszczącego mienie kolegów, mienie świetlicy szkolnej.
- Uczeń niszczący mienie kolegów czy mienie świetlicy oraz jego rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną
i zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody. - W sytuacji, gdy tego typu zachowania powtarzają się, wychowawca świetlicy informuje o tym dyrekcję
i psychologa szkolnego w celu ustalenia dalszego postępowania z takim uczniem.
Procedura postępowania w przypadku kradzieży w świetlicy szkolnej
- Gdy ma miejsce kradzież wśród uczniów na terenie świetlicy, wychowawca grupy przeprowadza rozmowę
z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia. - Wychowawca informuje o zajściu kierownika świetlicy oraz wychowawcę klasy i psychologa szkolnego. Przeprowadza też rozmowę z rodzicami ucznia, który dopuszcza się kradzieży o ewentualnych działaniach profilaktycznych.
- W przypadku wyjaśnienia zajścia, uczeń dopuszczający się kradzieży zobowiązany jest do naprawienia szkody.
- Nauczyciel świetlicy nie jest zobowiązany do pilnowania rzeczy ucznia, a tym samym nie jest odpowiedzialny za skradzione rzeczy ucznia.
Procedura postępowania w przypadku opuszczenia świetlicy szkolnej bez pozwolenia
- Wychowawca grupy o zdarzeniu informuje kierownika świetlicy, dyrekcję, rodziców, wychowawcę klasy.
- W obecności rodziców przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy i zasad w niej panujących.
- W przypadku ponownego opuszczenia świetlicy przez dziecko bez pozwolenia, rozmowę z uczniem przeprowadza psycholog szkolny.
- Nauczyciel świetlicy nie jest odpowiedzialny za ucznia, który nie pojawił się danego dnia w świetlicy szkolnej.
Procedura spożywania posiłków w świetlicy/stołówce szkolnej
- Dzieci, korzystające z posiłków w stołówce szkolnej, obiady spożywają pod opieką wychowawcy klasy, wychowawców świetlicy lub nauczycieli dyżurujących w stołówce.
- Klasy 0ab jedzą obiad w swoich klasach, klasa 0c w sali konferencyjnej.
- Spożywanie obiadów odbywa się według ustalonego przez kierownika świetlicy grafiku (godziny 11.45-13.10).
- Wychowawca klasy zabiera dzieci z klas na obiad do stołówki, opiekuje się nimi w trakcie spożywania posiłku
i odprowadza je z powrotem. - Jeśli kolejna lekcja nie odbywa się z wychowawcą, wówczas po dzieci do stołówki przychodzą nauczyciele, mający po przerwie obiadowej, lekcje z daną klasą.
- Posiłki najpóźniej spożywane są do godziny 13.10.
- Nauczyciele świetlicy przygotowują stoły do zajęć świetlicowych i mogą prosić o zakończenie posiłku, jeśli
w świetlicy znajdują się już uczniowie do niej zapisani.
Procedura korzystania z boiska szkolnego
- Pierwszeństwo do korzystania z boiska szkolnego mają w czasie świetlicowym uczniowie klas 3, 4, 5, 6, zapisani do świetlicy.
- Uczniowie niezapisani do świetlicy, jeśli jest duża liczba uczniów w świetlicy, nie mogą korzystać z boiska szkolnego.
- Nauczyciel świetlicy ma prawo wyprosić z boiska szkolnego uczniów niezapisanych do świetlicy szkolnej.
Procedura w sytuacji złego samopoczucia ucznia
- Uczeń lub jego kolega zgłasza złe samopoczucie do swojego nauczyciela świetlicy.
- Nauczyciel świetlicy, po wstępnym rozpoznaniu samopoczucia dziecka, zaprowadza je do pielęgniarki szkolnej lub może zaproponować uczniowi określoną czynność, która zminimalizuje jego złe samopoczucie.
- Jeśli samopoczucie ucznia nie ulegnie poprawie, nauczyciel lub kierownik świetlicy wykonuje telefon do rodziców/opiekunów prawnych.
- Rodzic/opiekun prawny decyduje o dalszym postępowaniu.
- Nauczyciel świetlicy nie może podawać żadnych lekarstw choremu, nawet w przypadku prośby od rodzica.
- Zdarzenie powyższe nie wymaga spisania protokołu.
Procedura w sytuacji zaistnienia wypadku lekkiego, nie wymagającego interwencji lekarza (powierzchowne zranienia, otarcia naskórka, stłuczenia itp.)
- Uczeń lub jego kolega zgłasza wypadek do swojego nauczyciela świetlicy.
- Jeśli w szkole przebywa pielęgniarka, nauczyciel zaprowadza do niej dziecko.
- W sytuacji udzielania pomocy przez nauczyciela świetlicy, ten zobowiązany jest do zapewnienia opiekuna dla pozostałych uczniów.
- O zdarzeniu i jego przyczynach nauczyciel informuje dyrektora szkoły lub jego zastępcę, kierownika świetlicy oraz rodziców ucznia, z którymi ustala potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica i godzinę odbioru dziecka ze szkoły
w dniu zdarzenia. - Dyrektor może pozwolić innej osobie niż rodzic/opiekun prawny na odebranie chorego dziecka na prośbę telefoniczną lub za okazaniem pisemnej zgody rodzica, który nie może osobiście odebrać dziecka.
- Zdarzenie powyższe nie wymaga wpisu do rejestru wypadków oraz spisania protokołu powypadkowego.
Procedura w sytuacji zaistnienia wypadku wymagającego interwencji lekarza/pogotowia ratunkowego
- Wychowawca świetlicy, w sytuacji zaistnienia wypadku ucznia, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę,
w szczególności sprowadzając fachową pomoc. - W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy, utrata przytomności) wychowawca lub kierownik świetlicy wzywa pogotowie ratunkowe.
- Osoba, udzielająca pierwszej pomocy powiadamia o zaistniałym wypadku kierownika świetlicy, dyrektora szkoły lub jego zastępcę oraz rodziców ucznia. Jeżeli powiadomienie bezpośrednie dyrektora lub jego zastępcy jest w danej chwili niemożliwe, to osoba uprawniona powiadamia pracownika służby BHP w szkole.
- Rodzice/opiekunowie prawni, po przybyciu do szkoły oraz lekarz pogotowia ratunkowego przejmują odpowiedzialność za dziecko.
- Po zdarzeniu, osoba udzielająca pierwszej pomocy zapisuje najważniejsze informacje i przekazuje je bezpośrednio dyrekcji.
- Dyrektor przekazuje zgłoszenie powołanemu w szkole zespołowi powypadkowemu, który sporządza protokół powypadkowy.
- Z treścią protokołu powypadkowego, w terminie 14 dni od zakończenia postępowania, zaznajamia się rodziców/opiekunów prawnych poszkodowanego niepełnoletniego oraz dyrektora szkoły.
- Protokół powypadkowy (podpisany przez członków zespołu powypadkowego i dyrektora szkoły) zostaje przedłożony do podpisu oraz przekazany w jednym egzemplarzu rodzicom/ opiekunom prawnym.
- Jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w dokumentacji szkoły.
- Wypadek jest wpisywany do rejestru, a wnioski omawiane są na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej.
- O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
Procedura postępowania w sytuacji zaistnienia wypadku, powodującego ciężkie uszkodzenie ciała lub ze skutkiem śmiertelnym
- Wychowawca świetlicy/kierownik świetlicy wzywa natychmiast pogotowie ratunkowe, a do czasu jego przybycia osoby przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej podejmują natychmiast niezbędne czynności ratujące zdrowie i życie ucznia.
- Jeżeli w wyniku wypadku nastąpił zgon osoby poszkodowanej, nauczyciel znajdujący się na miejscu zdarzenia zabezpiecza miejsce zdarzenia i natychmiast wzywa dyrektora szkoły lub jego zastępcę.
- Dyrekcja szkoły informuje o zdarzeniu Komendę Powiatową Policji, Państwową Inspekcję Pracy, rodziców/opiekunów prawnych, Kuratorium Oświaty, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organ prowadzący szkołę.
- Do czasu przybycia policji, teren wypadku pozostaje zabezpieczony tak, by było możliwe pełne ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia.
- Celem ustalenia okoliczności wypadku, dyrekcja szkoły powołuje komisję badającą przyczyny jego powstania.
Z prac komisji spisywany jest protokół, który musi zawierać wnioski, mające zapobiec powstaniu podobnych zdarzeń. - Wypadek jest wpisywany do rejestru, a wnioski są omawiane na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej.
Procedury obowiązują od dnia 02.09.2021 r.