105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W najbliższą sobotę 11 listopada, świętować będziemy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy 6 A, 6 B i 6 C przygotowali apel pod tytułem “Podróż do wolności”, apel był okazją do wspólnego odśpiewania hymnu oraz pieśni patriotycznych takich jak np.: ” Rota” czy “My Pierwsza Brygada” jak również refleksją nad trudnymi drogami naszej ojczyzny do upragnionej wolności. 
Po uroczystości uczniowie zaangażowani w przygotowanie akademii udali się pod pomnik ofiar II Wojny Światowej poległych na Siekierkach gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze. 
11 listopada to data symboliczna. W tych dniach – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. 11 listopada nie od razu stał się świętem narodowym. Dyskusje na temat powszechnie uznawanej daty przywrócenia państwa polskiego trwały przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne i 11 listopada został ogłoszony świętem narodowym prawie 20 lat po wydarzeniach, które upamiętnia – w kwietniu 1937 roku.
Po II wojnie światowej i utworzeniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej święto zostało zniesione, ale nie zapomniane. 11 listopada był okazją, by zademonstrować swoją opozycyjność wobec systemu komunistycznego. Po raz pierwszy władze uległy publicznej presji 11 listopada 1981 roku, składając wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i wprowadzając ten dzień do kalendarza oficjalnych obchodów. Nie trwało to jednak długo – demonstracje na 11 listopada rozbijała milicja. W 1989 roku 11 listopada ponownie został ustanowiony świętem narodowym. Obchodzony jest co roku jako Narodowe Święto Niepodległości.
 
Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z wydarzenia.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności
Ostatnie wydarzenia z życia szkoły.
Sprawdź
Informacje kontaktowe
  • Ul. Gwintowa 3 00–704 Warszawa
  • 22 8412876
  • sekretariat.szkolywarszawa@pijarzy.pl